top of page

Nádherná Gruzie

Nebudu lhát a říkat, že Gruzie byla dlouhou dobu mou vysněnou destinací, protože nebyla. Když jsem hledala na skyscanner.cz letenky a jednou z nejlevnějších byla právě ta do Gruzie, musela jsem si na mapě hledat, kde to vlastně je. Po shlédnutí pár fotek ale bylo jasno.


O Gruzii se traduje příběh, že když Bůh rozdával na zemi půdu, gruzínci byli natolik "zaměstnáni" pitím vína, že přišli pozdě a už na ně nic nezbylo. Bůh se zlobil a zeptal se, proč ho takhle zneuctívají?! Na to odpověděli, že připíjeli na jeho zdraví a to chce nějaký čas. Bůh byl poctěn jejich odpovědí a dal jim místo, které si nechával sám pro sebe - dnešní Gruzii, kde se mísí nádherné hory, moře, jezera, řeky.


My jsme v této božské" zemi strávily pouhé 4 dny, což - úplně upřímně - nestačí! :) Ale byly jsme i za ně vděčné! Gruzie se nachází na rozhranní JV Evropy a JZ Asie. Na východě této země je Černé moře. Sever je lemován pohořím Velkého Kavkazu.


Tady je 10 důvodů, proč Gruzie stojí za navštívení


1. Nádherná příroda

Hory, lesy, spousta zeleně, luční kvítí, divoké řeky, zasněžené vrcholky Velkého Kavkazu. My jsme po příletu do Kutaisi zamíříly maršrutkou do městečka Mestie, která se nachází v oblasti, o které se říká, že je perlou této země - Svanetie. Kde jsme se vydaly k jezerům Kuruldi, ke kterým jsme ale (kvůli špatnému časovému rozložení a dešti) nedošly. Chvílemi jsem měla pocit, že jen si sednout a dívat se na tu dechberoucí přírodu je vlastně cíl celé cesty.


2. Bezpečno

V Gruzii jsme strávily pouhé 4 dny, což je málo to, abychom říkaly, že je to bezpečná země, i když jsme se tak v každé situaci cítily! Nicméně tento fakt jsme se dočetli nejen v různých diskuzích a online průvodcích, ale také nám ho potvrdili další cestovatelé, které jsme potkali. Právě Svanetie byla dlouhou dobu brána jako nebezpečná oblast, ale tato doba je pryč a cestování i sem je bezpečné.

3. Přímý let z Prahy

Od října 2017 létá přímá linka z Prahy do druhého největšího města Gruzie, Kutaisi. Díky nízkonákladové společnosti Wizzair je tak cesta do této země jednodušší než kdy jindy. Zpáteční let nás vyšel na 2 300Kč.


4. Přátelští lidé

To byla další informace, kterou jsme si přečetly ještě před cestou. O jejich pohostinosti se psaly dlouhé odstavce a tak jsme ani nečekaly nic jiného. I když je pravda, že ne všichni takoví byli (asi jako všude), ale tento pán na fotce nás utvdil ve všem, co kde psali! V den odjezdu jsme jeli do místa, které jste obě chtěly vidět - Okatse canyon. Zbylo nám posledních 30 lari a asi 4 hodiny, než nám letělo letadlo, proto jsme se rozhodly, že půjdeme do nejbližší vesnice pěšky a tam si vezmeme taxi. Asi po 40 minutách chůze jsme začaly být trochu nervózní, naštěstí nám ale zastavilo auto, do kterého jsme bez váhání naskočily. Po pár kilometrech nás vysadili, protože jeli jiným směrem. 3 hodiny do odletu a my se nacházely hodinu od letiště. Dobrý. Když jsme ale další hodinu šly a nemohly zastavit ani jedno auto, nikde nám nikdo nerozuměl a autobus jel přesně v době, kdy zavírali gate, už nám moc do smíchu nebylo. Po hodině nám zastavil tento pán a nejen že nás odvezl až na letiště, ale ještě nám koupil cestou zmrzku. Takže i my můžeme potvrdit, že gruzínci jsou hodní a přátelští lidé :)


5. Jídlo

No tak to je kapitola sama o sobě. Kdyby body byly seřazené podle nejlepšího, bylo by na druhé pozici - hned za přírodou :) Každý den jsme si dávaly jejich místní a oblíbená jídla. Puri je gruzínský chleba, Khachapuri = chleba se sýrem, Khachapuri Adjaruli = sýrový chleba s vajíčkem a máslem (viz. video), Kinkali = plněné knedlíky", nejčastěji sýrem, houbami nebo masem (na obrázku). Badrijani = lilkové rolky plněné pestem z vlašských ořechů. A s čím jiným si to dát, než s jejich vyhlášeným domácím vínem (to je prostě povinnost :))

TIP: Pokud máte v plánu snídat před 9 hodinou, raději si objednejte snídani na hotelu, protože téměř všude otevírají od 9.

6. Každý si tu přijde na své

Velký Kavkaz na severu země, Černé moře na východu. Už jen to dělá z Gruzie turisticky zajímavou destinaci. Když k tomu ještě přidáte nádhernou přírodu, turistiku, mísní kulturu, poznávání, relaxaci, moře, sluníčko, v zimě lyžování, adrenalin - to vše Gruzie nabíd vznikne vám z toho ideální dovolená pro každého. To vše vám Gruzie nabízí.

7. Je tu levno

Gruzie může být stejně tak levná jako drahá, vše záleží na vašich finančních podmínkách a potřebě komfortu. My jsme si daly finanční hranici 4 000Kč (včetně letenek za 2300Kč), kterou jsme nepřekročily. Maršrutka z Kutaisi do Mestie stojí 27 lari. Ubytování kolem 20 lari /osoba, ale dá se sehnat i levnější (my platily 11 lari/os/noc). Jídlo pro dva okolo 10 lari (bez vína:). Na jídle jsme nijak nešetřily, ale pravdou je, že jsme jedly jen dvakrát denně, protože nám jejich jídla obravdu zasytila natolik, že jsme neměly vůbec hlad!

1 lari = cca 9 Kč (červen 2018)

TIP: Pokud chcete ušetřit, cestujte minimálně ve dvou

TIP II: Měly jsme dolary, které nikde nebraly a o víkendu byl problém je směnit, proto doporučuji peníze na kartě, bankomaty jsou všude

8. Není tolik turisticky oblíbená

I přesto, že je Gruzie (anglicky Georgia) nádhernou zemí není tolik turisticky oblíbená, ale má pro to velké předpoklady. Proto doporučujeme vyrazit co nejdříve. Pravdou je, že jsme ale potkaly hodně českých skupin. Doprava je tu poměrně pohodlná, měly jsme trochu problém zjistit v kolik kdy co jezdí, protože nám každý dával trochu jiné informace. Doporučuji přejíždět v ranních hodinách. Z Kutaisi do Mestie (s přestupem v Zugdidi) trvá cesta 6+ hodin. Z Mestie autobusy odjíždí ráno v 8 hodin.

TIP: Doporučujeme si koupit na letišti gruzínskou sim kartu s internetem, občas (i když je téměř ve všech restauracích wifi) je na cestě potřeba

9. Nemusíte ovládat jazyky

To je výhoda pro ty, kteří nemluví jinou řečí a berou to jako velkou překážku. Nejdříve jsem zkoušela mluvit anglicky, to mi odpovědělo méně než 10% lidí, poté jsme přešly na češtinu, která většinou fungovala a při nejhorším jsme se domlouvaly ruce, nohy! A pokud mluvíte rusky (což my ne), máte velkou výhodu a šanci, že si s místníma krásně popovídáte :))


10. Kultura

Hlavním městem je Thibilis, jehož návštěvu z časového hlediska jsme vyměnily za horskou oblast Svanetie (a rozhodně nelitujeme, byl to nejkrásnější zážitek z celé cesty). Navštívily jsme ale druhé největší město, Kutaisi, které nás překvapilo svým historickým centrem. Pokud budete mít čas, pátrejte po místních tradicích, objevujte, navštěvujte, ptejte se. Gruzínskou hudbu uslyšíte v každé maršrutce, za vidění stojí i místní tance.


Tip na závěr: Neplánujte příliš. Jednoduše se nechte unášet krásnou této země a udělejte si na ni čas, zaslouží si to :) Není potřeba cestovní kancelář, opravdu. O Gruzii najdete spoustu informací na internetu.


My jsme za čtyři dny navštívily město Kutaisi, Zugdidi, Mestii (oblast Svanetie), vyšláply si na 2300m vysokou horu, vyzkoušely vynikající místní kuchyň, ztratily se, překonávaly své strachy na Okatse kaňonu a nachodily téměř 60 km.

281 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page