top of page

Intuitivní psaní

Intuitivní psaní je jedno z mých nejoblíbenějších technik a pomocníkem naprosto ve všem. Používám ho, když potřebuji nový nápad, při každodenním psaní "morning pages" (ranní stránky), ale i při práci - ať už během tvorby plánovače, časopisu, online kurzů, psaní článků nebo knihy.


Byly momenty, kdy jsem si nebyla sama

sebou ani trochu jistá! Nevěřila jsem si a neustále jsem si opakovala, že nejsem dost dobrá, vzdělaná, že to třeba neumím tak, jak bych měla nebo jak se to má a jestli vůbec mám právo něco takového dělat. Každý nápad, který jsem měla, jsem si ihned hledala na internetu, protože "co když ten můj nebude dostatečný?!".. Znáte to taky? Byly jste v té situaci někdy? Po nějaké době jsem to vždycky vzdala, protože jsem necítila nic autentického. Neviděla jsem v tom žádný smysl, přidanou hodnotu, ani nic, co by pomohlo mně!


Když jsem bydlela v Londýně, šla jsem jednoho dne po práci do velkého knihkupectví, kde nějaký autor prezentoval svou knihu o "intuitive writing" = intuitivním psaní. Nevěnovala jsem tomu příliš pozornosti, ale i přesto jsem, hned po příchodu domů, začala hledat více informací na internetu. Nejvíce mě zaskočilo, že u toho musím meditovat.. Asi dvakrát jsem to zkusila, ale nic se nedělo.. A tím má zkušenost s intuitivním psaním na pár let skončila - značka: "Nefunguje to!!"


Jenže určitě víte, že všechno přijde, nebo se vrátí, v ten správný čas. Bylo to během ranní meditace. Vzala jsem si tužku a papír a chvíli se jen soustředila na svůj dech, po nějaké době přišla první myšlenka, pak další a další. Zanedlouho už byl, skrze mou ruku, napsát pěkně dlouhý text, který jako by ani nepatřil mně. Byl to nádherný zážitek, který se stal mou rutinou, rituálem, který funguje dodnes! Je to jako bych otevřela malý google uvnitř sebe a nechala tvořit, psát, mluvit svou intuici.


Jak na intuitivní psaní


Co k tomu potřebujete:

  • plánovač (i obyč papír může být:))

  • tužku

  • Pro navození atmosféry si můžete zapálit svíčku, použít éteráček nebo si pustit relaxační muziku

Začněte pomalu! Pokud nemáte s meditacemi žádné zkušenosti, možná si řeknete, stejně jako tenkrát já, že to nefunguje, ale buďte trpělivá, dejte tomu čas. Může se stát, že se začně něco dít až po týdnu (nebo třech).. Nespěchejte! Berte to tak, že ten čas uplyne tak jako tak! A tohle děláte pro sebe.


Sedněte si do pohodlné meditační pozice, aby jste cítila, že je vaše tělo uvolněné, bez jakékoliv tenze. Klidně si sedněte na polštář nebo smotanou deku. Důležité je, abyste měla rovnázáda a ramena směřovala dolů od uší. Uvolněte obličejové svaly a napětí, které v těle cítíte.


Poté si položte otázku, která vás zajímá, a na kterou chcete znát odpověď - může být obecná "Dej mi odpověď na to, co potřebuji právě nyní vědět" nebo něco, co právě teď řešíte: "Co je nejdůležitější částí online kurzu, která ženám nejvíce pomůže k sebelásce?" nebo vztahovou "Jak mohu oživit náš vztah?", "Co mám udělat, abych potkala muže svých snů" či třeba "Co je mým posláním, proč tu jsem?".. A další a další otázky, které vás napadají! (Soustřeďte se vždy ale jen na jednu, která je pro vás právě teď důležitá a s tou pracujte)


A nyní pomalu přeneste svou pozornost k hlubokým nádechům a pomalým, plynulým výdechům skrze nosní dírky. Pozorujte jak a kam dýcháte. Dejte si čas, nikam nepospíchejte! Užívejte si vůni svíčky, zaposlouchejte se do muziky a nebo se nechte unášet svým dechem. A v momentě, kdy vám přijde myšlenka, vemte tužku a plánovač (papír) a vše si zapište. Pokud vám přišla jen jedna věta, znovu zavřete oči, položte tu samou otázku a dýchejte.


Až budete cítit, že víte vše, co potřebujete, poděkujte za vedení a tím vaše "hodina" intuitivního psaní končí :))


Dejte mi určitě vědět jak vám to šlo :)


S láskou,

Jo xxx

276 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page