top of page

Afirmace

Aktualizováno: 12. 12. 2017

Stále častěji se v dnešní době setkáváme s „afirmacemi“. Co to ale vlastně znamená? Jak afirmace definovat? Jaký mají pro náš život význam?

Afirmace = každá myšlenka, na kterou pomyslíme, každé slovo, které vyslovíme. To vše jsou afirmace. Jsou součástí našeho života. Setkáváme se s nimi a používáme je, aniž bychom si to uvědomovali, denně!


Toto slovo pochází z latinského slova affimare a znamená potvrdit, stejný je také překlad anglického slova affirmation.


Je důležité si uvědomit, že máme vždy na výběr, jaké afirmace chceme ve svém životě používat. Je jen na nás zda se rozhodneme přijímat a tvořit si svůj život pomocí pozitivních myšlenek, anebo jestli k životu budeme přistupovat negativně. "Myšlenky vytvářejí realitu!"

Představte si polní cestičku, která vede k vašemu domu. Lidé po ní chodí už tak dlouho, že z ní vyšlapali cestu. Protože jich tu před vámi už prošlo tolik, rozhodli jste se zvolit si trasu stejnou. Když to fungovalo jim, bude i vám. Převzali jste tedy jejich postoj a zvyk. Nyní jste se ale rozhodli cestu domů změnit, vytvořit si svou. Brouzdáte se tedy každý den vysokou trávou. Přemýšlíte, jestli byste se neměli vrátit k té původní, předem vyšlapané, ale pokud tomu dáte čas a vydržíte, vyšlapete si cestičku novou, vlastní. Stejné je to s myšlenkami. Celý život si s sebou neseme názory a postoje, které jsme si vytvořili za celou naši dosavadní existenci. Navyklá přesvědčení jsou ale pouze vzorci našich myšlenkových pochodů a ty se dají vždy změnit.


Vyslovovat afirmace znamená, že si budete vědomě vytvářet lepší budoucnost. Budete se zaměřovat jen na věci, které do života chcete skutečně přitáhnout. A to v jakékoliv situaci – ať jste nemocní, ve finanční tísni či jste měli zrovna špatný den.

Tělo je důsledek, duše je příčina, proto když tě trápí tělo, hledej důvod v duši.


Jak je používat:

Afirmace jsou v podstatě takové modlitby za lepší budoucnost, používají se ale výhradně v přítomném čase! Přítomný čas je při jejich vyslovení velmi důležitý, pokud je budete začínat slovy „Budu“, „Chtěl bych“, „Přál bych si“, zůstávají vaše myšlenky v budoucnu. Vy si ale přejete změnit přítomnost, proto začínejte slovy „Jsem“, „Mám“, „Děkuji za“ a dalšími.. Aby mohlo vzniknout to, co není, musíš nejdřív uvěřit tomu, co nevidíš.


CVIČENÍ

Jak na to v pěti krocích

 

1.) Zaměřte se na sebe

Zapřemýšlejte o věcech, které na sobě máte rádi. Velmi málo se soustředíme na věci, které na sobě oceňujeme. Raději je vyměňujeme za kritiku a nedostatky. Právě afirmace jsou výbornou cestou, jak se zaměřit sám na sebe. Jste dříč? Napište to? Jste kamarádský, vděčný, temperamentní? Vše co si na sobě vážíte, napište. Vždy pište o sobě, v přítomném čase.  Snažte se najít co nejvíce pozitivních věcí.

V druhé fázi se zaměřte na to, co vám na sobě vadí a chcete to změnit. Afirmace můžou být velmi nápomocné při plnění cílů – jako třeba odvykání kouření.. Jak zní taková afirmace?

„Jsem šťastná, že přestávám kouřit. Mám silnou vůli a vše zvládám.“

 

2.) Vyberte si jednu oblast, na které začnete pracovat

Začněte po malých krůčcích. Není dobré se zaměřit na všechny vlastnosti či cíle, které toužíte změnit. Vyberte si jednu nebo dvě oblasti a na těch začněte pracovat. Doporučuji s těmi nejakutnějšími, nejdůležitějšími, které sami cítíte, že je potřeba velmi rychle změnit na pozitivní.  Můžete je kombinovat, střídat po týdnu nebo vydržet a zaměřit se na danou situaci po celou dobu, dokud se vaše myšlení nezmění.

 

3.) Sepište si afirmace

Nyní si vezměte papírky a napište si afirmace, které vám pomohou změnit daný problém. Afirmace si můžete najít na internetu, v knihách, nebo si je sami vymyslet. Pouze myslete na to, jako byste to už dávno měli, jako byste takoví byli – vše piště v přítomném čase. Piště to, co je vám příjemné, do čeho se dokáže vžít. Pokud napíšete větu, které nevěříte, a těžko se vám říká, pravděpodobně ji nebudete chtít používat. Napište si tolik afirmací, kolik vás jen napadne. Používejte je alespoň 21 dní – to je totiž doba, která je potřebná pro nový návyk.

 

4.) Rozmístěte papírky s afirmacemi na vámi nejpoužívanější místa

Dejte si papírky na místa, která velmi často používáte. Do auta, v práci na stůl, do peněženky, do kuchyně, na ledničku, jako tapetu na telefon, na nástěnku, do koupelny.. Kamkoliv jen vás napadne. Pokaždé, když papírek s afirmací uvidíme, přečtěte si ho. Nezapomeňte také poděkovat. Klidně se odměňujte. Pokud Vám toto cvičení vydrží deset dní – zajděte si na kosmetiku, pokud dvacet, kupte si něco pěkného. Je potřeba se chválit!

Také můžete afirmace použít při meditacích. Je dobré si danou situaci vizualizovat. Představujte si, že vše, o co prosíte, už máte. Chcete mít peníze? Představte si to. Toužíte mít dobré vztahy se sousedy? Vizualizujte.

 

5.) Nepřestávejte

Výborně! Negativní myšlenky, týkající se určitého problému, jsou pryč. Jak se cítíte? J Vytvořili jste si nový návyk, ale nezapomeňte v něm pokračovat. Teď už to půjde téměř samo. Už víte jak na to.. Pokud někde ucítíte problém, rychle vymyslet afirmaci a opakovat :)

480 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page