top of page

Myšlenková mapa

V angličtině "mind mapping" je perfektní vizualizační pomůckou pro každého z nás a je úplně jedno, jestli jsi student, maminka na mateřské, toužíš si otevřít svou vlastní kavárnu, napsat knihu, naplánovat vánoční dárky nebo máš jen důležitou prezentaci v práci. Jedná se o efektivní a velmi přehledný způsob, jak kreativně vyjádřit své plány, úkoly, přání,... Že jste o myšlenkové mapě ještě neslyšeli? Pojďme se na ni podívat :)

* Myšlenkovou mapu můžete využít například i pro plánování vánočních dárků


K čemu mohu myšlenkovou mapu využít:

 • plánování

 • škola, práce, rodina

 • příprava prezentace, přednášky, workshopu

 • tvorba projektů

 • řešení problémů

 • sebepoznání

 • hledání práce / smyslu života

 • a v podstatě na každou další oblast, na kterou si jen vzpomenete

Já jsem si pomocí MM také definovala jednotlivá slova, abych zjistila, co pro mne znamenají. Např. úspěch, zdraví, láska. Velmi často o nich mluvíme, chceme je v životě, ale ve finále nedokážeme úplně vyjádřit, co pro nás znamenají..

* Na obrázku náramek Vítězství


Jak ji vytvořit

Jediné, co k tvorbě myšlenkové mapy potřebujete, je tužka (ideálně obyčejná, abyste případné opravdy mohli vygumovat), papír - tak velký, jak obsáhlá je myšlenka/ projekt/ úkol, jenž chcete rozvést a barevné fixky, pastelky.


Myšlenková mapa má strukturu pavouka. Zkuste být struční, ale jasní. Cílem je, abyste se při pohledu na hotovou MM neztratili, ale měli jasnou vizi, co naplnění tématu v bublině vyžaduje.


1.) Doprostřed napíšeme jedno slovo/větu, kterou chceme rozvést. Např. Kniha, nová práce, seberealizace, úspěch. Nemusíte jenom psát, klidně malujte, lepte, ale buďte jasní a výstižní. Také by mělo být jasné, co je pilířem (tímto hlavním slovem, tématem) vaši mapy.


2.) Dále připíšeme všechny důležité oblasti (podúkoly, kroky, myšlenky), které se týkají našeho hlavního tématu. Pokud je mé hlavní téma "cítím se skvěle", pak mohu připsat: "sportuji 3x týdně, dělám si čas sama pro sebe, více medituji, ..." stejně, jako je tomu v obrázku. A všechny důležité oblasti spojím, pro přehlednost, šipkou.

3.) Nakonec můžete ještě rozepsat jednotlivé podoblasti. Vytvořit tak podrobnou myšlenkovou mapu, která se stane vaším průvodcem.


Tipy:

 • Buďte kreativní a originální. Pokud si například pamatujete lépe obrázky, než slova, pak kreslete. Udělejte si takovou mapu, na kterou se budete rádi koukat.

 • Používejte barvy, které vám umožní se ve vaší mapě lépe orientovat.

 • Buďte struční, ale výstižní.

 • Mějte váš výtvor na nějakém místě, ke kterému se často vracíte. Já je mám (ano, mám jich více) ve svém plánovači a pracuji s nimi opravdu často.


Proč myšlenková mapa funguje?

Při klasickém učení a čtení zapojujeme spíše levou hemisféru. Díky této technice, která je sice využíváná po staletí, ale oficiálně ji zfromuloval a nazval "mind mapping" anglický autor Tony Buzan - za použití obrázků a různých barev - aktivujeme také pravou. Se zapojením obou hemisfér se zvyšuje kreativita, což způsobuje nové myšlenky a nápady. Navíc nám MM dává možnost vidět věci v širších souvislostech a hlavně uceleně.

 • Pokud máte plánovač, najdete strukturu myšlenkové mapy ke stažení ve VIP fóru :)

Byl pro vás tento článek zajímavý a znáte někoho, komu by mohl pomoci? Sdílejte ho se svými přáteli :)

477 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page